İmalat yapan işletme sahipleri dikkat! Son gün 30 Nisan 2015

0
11
gradient

"2014 YILI YILLIK İŞLETME CETVELİ VERMEK İÇİN SON GÜN 30 NİSAN
6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği Sanayi Siciline kayıtlı işletmelerin, 2014 yılına ait faaliyetlerinin yer aldığı Yıllık İşletme Cetvelini 30 Nisan 2015 tarihine kadar vermeleri zorunludur. Sanayi Sicil Belgesi sahibi işletmelerin cezai duruma düşmemeleri (835 TL) için 30 Nisan 2015 tarihine kadar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ait www.sanayi.gov.tr adresinden online olarak 2014 yılı yıllık işletme cetvel bilgilerini girmeleri gerekmektedir.

Bilindiği üzere; imalat yapan her kuruluşun yasa gereği Sanayi Sicil Belgesi alması zorunludur. Bu belgeyi alan kuruluşlara elektrik enerjisi harcamalarında yaklaşık yüzde 20?nin üzerinde indirim sağladığı gibi, ihraç kaydıyla mal teslimlerinde Katma Değer Vergisi tecil-terkin işleminden faydalanırlar. KDV ödemezler. Kamu İhale Kanununda yer alan yerli isteklilerin belirlenmesinden de faydalanırlar. 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun 2. Maddesi gereği sanayi işletmelerinin üretime başladıkları tarihten 2 ay içerisinde Sanayi Sicil Bilgi Sistemine kayıt olmaları zorunludur. Bunun yanı sıra; firmalar yapısında meydana gelen her türlü değişikliği; (adres, telefon, unvan, ürün değişikliği, ürün ilavesi, tesisin kapatılması, üretime ara verme ve benzeri) kanun gereği 1 ay içinde bildirmeleri gerekmektedir.
Sanayi Sicil Belgesi sahibi işletmeler, konu ile ilgili olarak Valiliğimiz Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden detaylı bilgi alabilirler."
istanbulmuhasebe.net

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen adınızı buraya girin