Sosyal Güvenlik Soru Cevap Arşivi

Konusu 'SGK Mevzuatı' forumundadır ve Muhasebe Cafe tarafından 7 Ekim 2016 başlatılmıştır.

1. Muhasebe Cafe

Muhasebe Cafe Yönetici Yönetici

Ne zaman emekli olurum?

Soru:
    Sadettin Bey, ben bir ev hanımıyım. 1976 doğumluyum ve 4/6/2004 tarihinde SSK isteğe bağlı sigortasına başladım. O günden bugüne kadar hiç ara vermeden ödüyorum. Yeni yasayı da dikkate alırsanız ben ne zaman emekli olurum? Emekli olduğumda da elime ne kadar maaş geçer? Semiha Nur.

Cevap: Değerli okurum, verdiğiniz bilgilere göre 7000 gün prim ödedikten sonra 58 yaşınızı doldurduğunuz 2034 yılında emekli olacaksınız. Ancak bundan sonra da isteğe bağlı sigortaya devam ederseniz SSK'lı gibi değil, eski adıyla Bağ-Kur, yeni adıyla 4/b'li gibi emekli olursunuz. Bu da 7000 gün yerine 9000 gün prim ödemeniz anlamına gelir.

Eğer 5 yıl daha fazla prim ödemek istemiyorsanız 5700 günü doldurduktan sonra kalan 1300 günü bir işyerinden sigortalı olarak doldurun. Ne kadar emekli maaşı bağlanacağı sizin hangi statüden ve hangi prim gün sayısı ile emekli olacağınıza bağlı olduğundan, bu rakamı şimdiden ifade edemeyiz

Özürlü kızımın sağlık yardımı nasıl sağlanır?

Soru: Sadettin Bey, benim %80 raporlu bir kızım var. Kendisi 2022 kapsamında özürlü aylığı alıyor. Daha önce ben SSK'lı olarak çalıştığım için benim üzerimden sağlık yardımlarını alıyordu. Ancak kendisine maaş bağlandığı için benim üzerimden kullandığı karneyi iptal ettiler. Bu durumda kızımın sağlık koşullarında bir kayıp olur mu? Feyzi Eşme.

Cevap: Değerli okurum, 2022 sayılı Kanun kapsamında aylık alanlar daha önce yeşil kartlı gibi sağlık yardımı alıyor ve sadece devlet hastanelerinde tedavi olabiliyorlardı. Ancak 5510 sayılı reform Kanunu ile özürlü aylığı alanların sağlık yardımı alma kapsamları genişletildi. Artık siz SSK'lı (4/a'lı) olarak nasıl sağlık yardımı alıyorsanız, kızınız da aynı şekilde Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık yardımı alabilecek. Hatta sizlerden alınan katılım payı kızınızdan alınmayacak.

2. Muhasebe Cafe

ÇIRAKLARA YAPILAN ÖDEMELER

SORU:
    İşyerimizde 3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Yasasına tabi olarak sadece eğitim süresince, eğitim gördüğü okulun pratik yapmak üzere kurumumuza göndermiş bulunduğu öğrencilere asgari ücretin yüzde otuzu kadar ödeme yapmaktayız. Bu kişilere yapmakta olduğumuz ödemeler gelir vergisine tabi midir?

YANIT: Gelir Vergisi Yasası'nın 61. maddesinde ücretin tanımı yapılmış olup, söz konusu ücret ödemelerinin aynı yasanın 94. maddesinin (1). Bendi uyarınca tevkifat suretiyle vergilendirilmesi öngörülmüş bulunmaktadır.
    Diğer yandan aynı yasanın 23. maddesinde ücret niteliğinde olmasına rağmen gelir vergisine tabi tutulmayan ödemeler "Aşağıda yazılı ücretler Gelir Vergisinden istisna edilmiştir." Denilmek suretiyle söz konusu yasa maddesinde sayılmak (tadadi) olarak belirlenmiş bulunmaktadır.

Söz konusu yasa maddesinin 12. bendi uyarınca "3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu'na tabi çırakların asgari ücreti aşmayan ücretleri" gelir vergisinden müstesnadır.

3. Muhasebe Cafe

Maaş alacaklısı personel ne yapacak?

Soru:
    Muhasebe biriminde çalışmaktayım. Şirketimiz için konkordato kararı alındı. Ödeyemediğimiz işçi ücretlerini Türkiye İş Kurumu'ndan Ücret Garanti Fonu kapsamında talep edebilir miyiz? Y.U./İstanbul

Cevap: Ücret Garanti Fonu kapsamındaki ödemeler işverene yapılmaz, alacaklı olan işçiye yapılır. Bu nedenle ödeyemediğiniz ücretlerin işveren olarak size verilmesi mümkün değildir. Ayrıca işveren olarak işçi adına ücret alacağının ödenmesi için İŞKUR'a başvuramazsınız. Ücret alacağı başvurusunun işçi tarafından yapılması gerekmektedir. Bu konuda ücret alacağı olan işçilerinizi; icra tetkik merciince verilen konkordato süresi kararı ve işçi alacak belgesi ile birlikte Türkiye İş Kurumu'na başvurmalı gerekir.

Erdal Aydın

4. Muhasebe Cafe

İşsizlik ödeneği alırken işe girenlerin dikkatine

Soru:
    İşsizlik ödeneği almaktayım. Bu ödeneği alırken bir işe girersem hakkım olan ödeneğim yanar mı? S.A./İstanbul

Cevap: İşsizlik ödeneği alırken çalışmaya başlayanların (bir gün dahi olsa) işe girdiği tarihi takip eden günden başlayarak 15 gün içinde Türkiye İş Kurumu'na bilgi vermesi gerekir.
    Ödenekleri "yeni işe başlama" nedeniyle kesilir ve yeni bir işsizlik ödeneğine hak kazanamayacak şekilde işlerini kaybetmeleri halinde kalan işsizlik ödenekleri, başvurdukları tarih itibariyle yeniden başlatılır.

15 günden sonra tespit edilmesi durumunda

İşsizlik ödeneği alırken bir veya birden fazla işverene bağlı olarak ücret karşılığı veya kendi nam veya hesabına çalışılması ve yapılan bu çalışmanın, başladığı tarihi izleyen günden itibaren 15 günden daha sonra tespit edilmesi halleri gelir getirici bir işte çalışma olarak değerlendirmektedir.

"Gelir getirici işte çalışıyor olma" nedeni ile kesilen işsizlik ödenekleri tekrar başlatılmaz.

İşsizlik sigortası hakkında merak edilenler

Soru: Eşim SSK'lı. Bende isteğe bağlı sigortalıyım. Sağlık primi ödemeden eşimin SSK'sından tedavilerimi gerçekleştirmem mümkün mü? A.D.

Cevap: 01.10.2008 tarihinden itibaren 5510 sayılı yasa ile isteğe bağlı sigortalılığa sağlık imkanı getirilmiş, ödenecek primlere sağlık primi de eklenerek primler yükseltilmiştir. Bu nedenle isteğe bağlı ödeme yapanlar bu tarihten sonra kendi sigortalarından sağlık hizmeti alabilecektir.

Dolayısıyla isteğe bağlı ödeme yaparken eşlerinden sağlık hizmeti alamayacaklardır. Bu itibarla siz eşinizin üzerinden tedavinizi gerçekleştiremezsiniz.

İşsizlik sigortası hakkında sizden gelen sorular

Soru: Kriz nedeniyle çalıştığım işyeri kapandı. Bu nedenle işten ayrıldım. Ayrıldığım tarihten itibaren 30 günlük süre geçmeden askere gittim. Şu anda askerim. Askerlik dönüşü işsizlik ödeneği almak istiyorum. Hakkım var mı?
    Bu konuda ne yapabilirim? Y.D./Bursa

Cevap: İşsizlik sigortası hizmetlerinden yararlanabilmek için İşten Ayrılma Bildirgesi (işten ayrılma bildirgesi olmadan da Türkiye İş Kurumu'na başvurup talep dilekçesi doldurarak işsizlik ödeneği başvurusunda bulunulabilir) ile 30 gün içerisinde Türkiye İş Kurumu'na başvuruda bulunulması gerekmektedir. Mücbir sebepler dışında; sigortalı işsizin 30 gün içerisinde başvurmaması halinde, başvuruda gecikilen süre toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

Askerlik nedeniyle 30 gün içerisinde...

Askerlik nedeniyle 30 gün içerisinde Türkiye İş Kurumu'na başvuruda bulunamamanız mücbir neden olarak kabul edilmektedir.
    Askerliğe başladığınız tarih itibarıyla 30 günlük sürenin işleyişi duracaktır. Askerlik tezkerenizi Türkiye İş Kurumu'na ibraz ederek işsizlik ödeneğine başvurmanız halinde hak kaybına uğramadan (diğer şartları da taşımanız halinde) işsizlik ödeneği alabilirsiniz.
    Ancak burada 30 günlük sürenin işleyişinin durmasından sonra kalan süreyi geçirmemek gerekmektedir. Aksi halde kalan sürenin geçirilmesi halinde başvuruda gecikilen süre toplam hak sahipliğinden düşülecektir.

Maaş alacaklısı personel ne yapacak?

Soru: Muhasebe biriminde çalışmaktayım. Şirketimiz için konkordato kararı alındı. Ödeyemediğimiz işçi ücretlerini Türkiye İş Kurumu'ndan Ücret Garanti Fonu kapsamında talep edebilir miyiz? Y.U./İstanbul

Cevap: Ücret Garanti Fonu kapsamındaki ödemeler işverene yapılmaz, alacaklı olan işçiye yapılır. Bu nedenle ödeyemediğiniz ücretlerin işveren olarak size verilmesi mümkün değildir. Ayrıca işveren olarak işçi adına ücret alacağının ödenmesi için İŞKUR'a başvuramazsınız. Ücret alacağı başvurusunun işçi tarafından yapılması gerekmektedir. Bu konuda ücret alacağı olan işçilerinizi; icra tetkik merciince verilen konkordato süresi kararı ve işçi alacak belgesi ile birlikte Türkiye İş Kurumu'na başvurmalı gerekir.

Erdal Aydın

5. Muhasebe Cafe

Primleri peşin ödeyip hemen emekli olabilir miyim?

Soru:
    Sadettin Bey, yaptığınız yorumlar ve aydınlatmalar için okuyucu olarak çok teşekkür ederim. Duyduğum kadarıyla isteğe bağlı sigortalılar bundan sonra dilerlerse 1 yıllık primlerini peşin ödeyip indirimden yararlanabileceklermiş. Benim emekliliğime de bir yıl kaldı. Ben primimi peşin yatırarak 1 yılı beklemeden emekli olabilir miyim? Ziyattin Angı

Cevap: Değerli okurum, bir yıllık primi peşin ödeme imkanınız var. Erken ödeme durumunda 6183 sayılı Kanun kapsamında erken ödeme indirimi de söz konusu. Ancak erken ödeyerek 1 yılı beklemeden emekli olma imkanınız yok. Zira 1 yılı peşin de ödeseniz, ancak bu yılın sonunu bekleyerek emeklilik hakkı kazanırsınız.

Özürlü aylığı alabilir miyim?

Soru: Sadettin Bey, ben sağlık kurulu raporu ile %45 özürlü sayıldım. Bu raporu Ankara'ya Maliye Bakanlığı'na gönderdiler ve orada düşürüldü. Peki bu durumda ben erken emeklilikten yararlanamaz mıyım? Bundan sonra ne yapmam gerekir? M.Y.

Cevap: Değerli okurum, daha önce SSK'dan özürlü sıfatıyla erken emekli olabilmek için Maliye Bakanlığı'ndan vergi indirim belgesi almak gerekiyordu.

Ancak 1 Ekim 2008 tarihi itibariyle özürlü olarak erken emekli olabilmek için vergi indirim belgesi alma şartı kaldırıldı. Şimdi siz, bulunduğunuz ildeki SGK İl Müdürlüğü'ne müracaat edeceksiniz, Kurumun sizi sevk edeceği hastaneden de raporunuzu alacaksınız. %40'ın üzerinde özür durumunuz varsa erken emeklilik hakkı kazanacaksınız.

Sadettin ORHAN

6. Muhasebe Cafe

Doğum borçlanması çözümleri

Geçen yılın Ekim ayından önce almaya başladık doğum borçlanması sorularını. Analarımızın bu borçlanma imkânıyla emeklilik yönünden avantaj elde edip edemeyecekleri hususundaki meraklarını giderme ve tavır belirleme çabaları da oldukça isabetliydi. Geçen hafta Pazartesi günü yayınlanan yazımda belirttiğim üzere, kadın sigortalıların yani 4/a kapsamındaki kadın sigortalıların, çalışırken tâbi oldukları İş Kanunları gereği verilen ücretsiz doğum ya da analık izin süreleri, ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladıkları tarihten sonra, iki defaya mahsus olmak üzere doğum yaptıkları tarihten itibaren geçen en fazla iki yıllık süreleri, bu sürede adlarına prim ödenmemiş olması kaydıyla ve çocuklarının yaşaması şartıyla borçlandırılacaktır. Genelgeyle yapılan düzenlemeye göre, doğum nedeniyle çalıştığı işinden ayrılmak zorunda kalan kadın sigortalılara doğumdan sonra sigortasız geçirdikleri belli süreleri borçlanarak hizmet olarak değerlenme imkânı sağlanmıştır.

2925 sayılı Kanun'a tâbi tarım işçisi kadın sigortalılar da doğumdan sonra adlarına prim ödenmemiş olması kaydıyla iki yıllık sürelerini borçlanabileceklerdir. Ancak, bunların sigortalılıkları doğum nedeniyle sona ermeyeceğinden, doğum tarihinden itibaren primi ödenmemiş süresi olsa dahi doğum yapılan yılın sonuna kadar olan süre için tarım sigortası primleri tahsil edilecek, bu süre iki yıllık süreden düşüldükten sonra kalan süresi borçlandırılacaktır.

Okuyucularımın yeni sorularıyla, önceden cevap yazdığım bazı soruları hakkında bu yazımda çözümlemeler yapmak istiyorum. Çözüm örnekleri aşağıdadır:

Okuyucularımdan E.E. SGK'nın hayli karışıklıklara yol açan doğum borçlanması konusunda yapmış olduğumuz açıklamalar nedeniyle teşekkür ediyor: “12.01.2009 tarihli “doğum borçlanması ilkeleri” başlıklı yazınızda, Erman Saruhan isimli okurun sormuş olduğu soruya vermiş olduğunuz cevabınız ile temel ilkelerin 4'üncü maddesindeki açıklamalarınız çelişkili. İlgili kişi 31.08.1980 tarihinde 1'nci doğumunu yapıyor. 1981 yılında çalışmazken 2.doğumunu yapıyor. Dolayısıyla, 1.doğumdan itibaren iki yıllık süresi dolmadan 2.doğum gerçekleştiğinden, temel ilkeler başlığındaki 4.maddeye girmesi gerekirken, siz cevabınızı 5.maddeye göre vermişsiniz” diyerek yanlışımı düzeltmeme imkân hazırlıyor. Ve eşi hakkında sorusunu yazıyor. Kendisine teşekkür ediyorum:

Soru: “Eşim, 24.04.1965 doğumlu olup 02.03.1981 yılından 31.10.1994 yılına kadar SSK'lı olarak çalışmıştır. 01.06.2006 tarihinden beri de isteğe bağlı primi halen devam etmektedir. SSK 2670, isteğe bağlı (şu anda) 1080, toplam 3750 günü vardır. 06.08.1995 tarihinde 1.çocuk, 13.09.1996 tarihinde ise 2.çocuk doğmuştur. Bu bilgiler ışığında eşim doğum borçlanmasını 2 yıl mı, 3 yıl mı yapacak?

Cevap: 31.10.1994 tarihini izleyen 9 ay 5 günden (275 günden) sonra, yani 300 gün dolmadan, ilk doğumunu 06.08.1995 tarihinde; ikinci doğumunu ise birinci doğumundan 1 yıl 1 ay 7 gün, yani 397 gün sonra, 13.09.1996 tarihinde yapmıştır. Bu durumda, “Sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra ilk doğumunu yapan ve iki yıllık süre dolmadan ve sigortalı olarak tekrar çalışmaya başlamadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanabilecektir” kuralı gereği, eşinizin, toplam 3 yıl 1 ay 7 gün, yani 1117 günlük doğum borçlanması yapması mümkündür. Doğum borçlanması yapılıp ödendiğinde prim ödeme gün sayısı, 4867 güne ulaşacaktır, verdiğiniz bilgiler itibariyle. Eşiniz, 02.03.1981 tarihinde, yani 01.04.1981 tarihinden önce işe başladığından yaş şartına tâbi değil. 20 yıllık sigortalılık süresi, 02.03.2001 tarihinde dolmuştur. Doğum borçlanması sonrası, 5000 prim ödeme gününü doldurmaya 133 gün kalacak ve isteğe bağlı sigortalılığı devam ettiğinden bu eksikliği tamamlayabilecek ve emekliliğini talep edebilecektir.

Soru: Annem, 1957 doğumludur. 09.06.1975 tarihli sigorta girişi vardır. 1975'ten 1980/1 dönemine kadar 1393 gün primi yatmıştır. 31.08.1980 tarihinde doğum yapmıştır. 1981 yılında çalışmazken 2. doğum yapmıştır. Bu tarihten sonra 2006/11 dönemine kadar çalışmamıştır. 2006/12 döneminden bugüne kadar isteğe bağlı olarak 660 gün prim yatırmıştır. Bu durumda annem, birinci ve ikinci çocuk için ayrı ayrı doğum borçlanmasından hangi şartlarda yararlanabilir? Emekli olmasını sağlayacak bir yol göstermenizi arz ederim.

Cevap: Okuyucumuzun annesi, ilk doğumu nedeniyle eğer sigorta primi ödenmeyen doğum sonrası dönemi varsa doğum borçlanması yapabilecektir. 1981 yılında çalışmazken 2. doğumunu yaptığına göre, 1. doğumdan itibaren iki yıllık süresi dolmadan 2. doğumu gerçekleştiğinden, iki doğumu için doğum borçlanması yapabilecektir. 2. doğuma kadarki prim ödenmeyen süreyi ve 2. doğumu izleyen 2 yılı da borçlanabilecektir. Bu doğrultuda borçlanma talep dilekçesini SGK'ya vermelidir.

Okuyucularımdan M.M. da doğum tarihlerini tashih ederek cevap istiyor: Yengem, 15.05.1960 doğumlu. 1981 yılında SGK'lı olarak çalışmaya başladı. 06.11.1985 yılında işten ayrıldı. Şu an isteğe bağlı pirim ödüyor. Yaş sınırına girmiyor, günü eksik. 2942 günü var. 01.01.1987 ve 30.06.1994 yıllarında 2 tane doğum yaptı. 5510 sayılı yasaya göre doğum borçlanması yapıp, emekli olabiliyor mu?

Cevap: Okuyucumuzun yengesinin ilk doğumu, en geç 06.11.1985 tarihi olan işten çıkış tarihinden 300 gün –yani 10 ay- sonra olmalıydı. Bu tarih, 06.09.1986 tarihine tekabül ediyor ve 01.01.1987 tarihinde olduğuna göre ilk doğum, belirtilen tarihten oldukça sonradır. Bu nedenle okuyucumun yengesi iki doğumu için de doğum borçlanması yapamayacaktır.

Tahsin Sınav

7. Muhasebe Cafe

Engelli çocuğu olan SSK’lı annelere 3 ay indirim var

Soru:
    01.03.1971 doğumluyum, 25.10.1991 tarihinde hemşire olarak işe başladım. 8 yaşında engelli bir kızım var. Yeni çıkan Sosyal Güvenlik yasasına göre engelli sahibi annelere emeklilik indirimi olduğunu duydum. Bu doğru ise ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Halime Hanım, 1 Ekim 2008’de çıkan yeni kanuna göre, “Bakıma muhtaç anneler için yılda 3 ay olan emeklilik indirimi” sadece SSK’lı engelli sahibi anneler için geçerlidir. Dolayısıyla bu indirim Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamındaki anneleri kapsamadığı için bu indirimden faydalanamazsınız. Siz normal olarak 48 yaşınızın dolduğu 01.03.2019 tarihinde 20 tam yıl=7200 gün ile Emekli Sandığı’ndan emekli olabilirsiniz.

“Yaştan” faydalanabilir miyim?

Soru: 1955 doğumluyum, SSK girişim 1978, 2666 gün primim var, 600 günlük askerlik borçlanmasını yaptım, acaba en erken ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Sayın Pınar, “Yaştan” emekli olmak için 15 yıl, 3600 gün, 55 yaş gerekiyor. Fakat 55 yaşınız 23.05.2002 tarihinde veya daha önce dolsaydı, 55 yaşınızda emekli olabilirdiniz. Bu durumda haliyle kademeli yaşa giriyorsunuz. Buna göre 58 yaşınızın dolduğu tarihte 3600 gün ile emekli olacaksınız.

8. Muhasebe Cafe

Boşta geçen süreleri borçlanabilir miyim?

Soru:
    Ben 10.05.1971 doğumluyum ve 15.06.1988 yılında SSK’ya bağlı olarak 15.08.1997 yılına kadar toplam 1101 gün ödenmiş sigorta pirimim var. 15.08.1997 tarihinden itibaren Emekli Sandığı’na bağlı olarak kamu kurumunda çalışmaya devam ediyorum. 2001 yılında 15 ay olarak askerlik borçlanmamı yaptırarak borcumu yatırdım. SSK ile Emekli Sandığı’na geçişim arasındaki boş günlerimi borçlanarak ödeyebilir miyim? Emeklilik yaşımı hesaplarken sigorta başlangıcının önemi ne kadar olur ve yaşımda emekli olabilirim?

Cevap: Değerli okurum, SSK ile memuriyet arasındaki boşta geçen süreleri borçlanma şansınız yok. Memurlar için SSK başlangıcı, ancak arada hiçbir boşluk olmaması durumunda geçerli olur. Aksi halde sizin durumunuzda olduğu gibi, bir süre SSK’lı çalışıp ara verdikten sonra memur olanlar için SSK başlangıcı emeklilik tarihini etkilemez. Bu konuda daha önce de bir okurumuzun sorusunu cevaplamıştık.

Aynı şeyi orada da ifade ettik ama bir tütün eksperi arkadaşımız bizim cevabımızı yanış anlamış ve yanlış yorumlamış. Emeklilik tarihinize gelirsek, askerlik borçlanmanızı ve SSK’lı günlerinizi de dahil edersek 25 tam yılı tamamladıktan sonra 53 yaşınızı doldurduğunuz 10 Mayıs 2024 tarihinde emekli olacaksınız.

İşsiz kalırsam sağlık yardımını alabilir miyim?

Soru: Sadettin Bey, kesin olmamakla birlikte birkaç ay içerisinde işten çıkarılacağımı düşünüyorum. Zira şirketimiz kriz ortamında sürekli tasarruf tedbirlerine başvuruyor. Yakında işten çıkarmalar da başlayacak gibi. İşten çıkarılmam durumunda sağlık yardımlarını nasıl alacağız? Eskiden 6 aylık bir süre daha karnemizi kullanabiliyorduk. Yeni yasada bunlar nasıl düzenlendi? İsmi mahfuz.

Cevap: Değerli okurum, pek çok çalışanın merak ettiği konuyu sormuşsunuz. Başınıza gelmesini istemeyiz ancak muhtemel bir işsizlik durumunda, sağlık yardımlarını iki şekilde alabilirsiniz. Birincisi, işsizlik sigortasından ödenek alırsanız, bu ödeneği aldığınız süre boyunca aynı zamanda Genel Sağlık Sigortalısı sayılacaksınız. Bu süre boyunca sizin adınıza sağlık primleriniz İş-Kur tarafından SGK’ya ödenecek.

Eğer işsizlik ödeneğine hak kazanamazsanız, bu durumda işten ayrıldığınız tarihten geriye doğru bir yıl içerisinde en az 90 gün prim ödemeniz varsa (90+10) 100 gün daha sağlık yardımlarını alabilirsiniz. Eğer geçmiş bir yılda 90 gün priminiz yoksa bu kez işten ayrıldığınız tarihi takip eden 10 gün boyunca sağlık yardımlarını alabileceksiniz.

Bağ-Kur borçlanması bizi kapsıyor mu?

Soru: Sadettin Bey, eşim 1991 yılında iş yeri açtı ve Bağ- Kur’a tescilini yaptırdık. 1998’de iş yerini kapattı ve Bağ-Kur’a bildirdik. O dönem için borcumuz yoktur zira primler düzenli ödendi fakat eşim 2004 yılında tekrar bir işyeri açtı ve 15 ay çalıştırdı. Vergi kaydı var ama Bağ-Kur’a bildirmedik. 2005 Mart ayında Maliye’ye kapanış verdik. Yeni çıkan kanuna göre ne yapmak gerek? Altı ay içinde başvurma durumu bizi de kapsıyor mu? İsmi Mahfuz

Cevap: Değerli okurum bahsettiğiniz husus 5510 sayılı Kanunun Geçici 8. maddesiyle düzenlendi. Yani 4 Ekim 2000 - 1 Ekim 2008 tarihleri arasında vergi kaydıyla esnaf, şirket ortağı vb. durumda Bağ-Kur kapsamında çalıştığı halde Bağ-Kur’a tescil yaptırmayanlara borçlanma imkanı verildi. Eşiniz de bu kapsamda olduğundan en geç 31 Mart 2009’a kadar SGK birimlerine başvurursa 15 aylık süreyi borçlanarak emekliliğine saydırabilecek. SGK tarafından hesaplanan borç tutarının size tebliğini takip eden 6 ay içinde ödemeniz gerekiyor.

Askerlik dönüşü işsizlik ödeneği alabilir miyim?

Soru: 31 kasım 2008 tarihinde askere gitmek üzere 3.5 yıldır çalıştığım işyerinden ayrıldım. SSK primlerim düzenli ödendi. Son 4 yılda 1266 günüm var. Ben şu an kısa dönem askerlik yapıyorum. 3,5 ayım kaldı. Asker dönüşü sağlık hizmetlerinden ne kadar süre faydalanabilirim? Bir de iş bulana kadar işsizlik maaşı alabilir miyim? C.ÖKSÜZ

Cevap: Değerli okurum, işten ayrıldığınız 31 Kasım 2008 tarihi ile askerliğin başladığı tarih arasıdaki süreyi, askerlik sonrası 100 güne tamamlayıncaya kadar sağlık yardımı alabileceksiniz. İşsizlik ödeneğine gelince, bu ödenekten önce sizin yapmanız gereken 4857 sayılı İş Kanununun 31. maddesi gereği eski işyerinize başvurmaktır. Eğer eski işyerinizde uygun pozisyon varsa işvereniniz öncelikle sizi işe almak zorundadır.

Eğer bu yükümlülüğü yerine getirmezse size 3 aylık ücretinizi tazminat olarak vermesi gerekir. Eski işyerinizden olumsuz yanıt alırsanız, işverenin bir nüshasını İş-Kur’a göndereceği, bir nüshasını da size vereceği işten ayrılma belgesi ile 30 gün içinde İş-Kur’a başvuruda bulunmanız gerekir.

Sadettin ORHAN

9. Muhasebe Cafe

Kıdem tazminatı alabilir yazısı kimlere veriliyor?

> M.G.

1962 doğumluyum, SSK girişi 1983 ve 8100 gün primim var. 25 yıllık sigortalılık yılım ve gerekli olan prim gün sayım doldu. “Sosyal Güvenlik Kurumu tazminatını alıp iş yerinden ayrılabilirsin, emeklilik yaşını dışarıda doldurabilirsin” yazısı kanunen verilebiliyor mu? Benim konumumda olan bazı vatandaşların almış olduğu SGK’dan yazı var mı, emsal teşkil edecek mi?

CEVAP: Sayın G..., bulunduğunuz şehrin Sosyal Güvenlik İl Merkezine müracaat edip, 1475 sayılı iş kanununun 14. maddesine göre “Kıdem Tazminatı Alabilir” yazısı alacaksınız. Bu yazıyı işvereninize vererek tazminatınızı alıp, ayrılabilirsiniz. Emekli olması için 25 yılını ve gerekli gün sayısını doldurup yaşını bekleyen herkese bu yazı veriliyor. Siz de bu şekilde tazminatınızı alarak ayrılabilirsiniz.

Engellilerin emekliliğinde yaş aranmaz!

> U.G.
    1969 doğumluyum, 1982 sigorta girişim, 4287 gün toplam ödenmiş primim var. 2003 yılında ağır bir hastalık geçirdim. %43 engelli raporum mevcut, nüfus cüzdanıma %52 engelli ibaresi eklendi, Maliye’den de %56 vergi muafiyetim bulunmakta. Bu durumda artık emekli olabilir miyim?

CEVAP: Sayın Gökçeer, verdiğiniz bilgilere göre 3. derece engelli ve vergi indiriminden yararlanıyorsunuz. 01.08.1982 girişiniz var. 18 yaşınızı doldurduğunuz 02.03.1985 tarihi başlangıcınız oluyor. Emekli olmanız için yaş aranmıyor, gereken 15 yıl ve 3600 günü de doldurduğunuz için emekli olabilirsiniz. Hayırlı olsun.

Şerif Akçan
    Türkiye

Emeklilik için aranan yaşı doldurmak gerekiyor

Soru
    : SSK sigorta başlangıç tarihim 02.10.1989. 3161 prim günü çalışma karşılığı, 480 günü Mart 2003 tarihinde tamamlanmış isteğe bağlı olmak üzere toplam 3641 prim günüm mevcut. Bu şartlarda tabandan emeklilik için ne zaman müracaat edebilirim? Bir de yaş şartının yerine getirilmesinde doğru olanı 'yaştan gün almak' mı yoksa 'yaşı tamamlamak' mı?
    l Remziye Öztürk

Cevap: Emeklilik yaş şartını yerine getirmiş olmak için, aranan yaştan gün almış olmak değil, aranan yaşı doldurmuş olmak gerekiyor. 54 yaşınızı doldurduğunuzda emeklilik için başvurabilirsiniz.

Hizmet birleştirmesi halinde son yedi yılın önemi

Soru: 29.01.1968 doğumluyum. SSK sigorta başlangıcım 01.11.1980, prim günüm 1145 gün. Sonra 5098 gün Bağ-Kur hizmetim var. SSK'ya 300 gün askerlik borçlanması yaptım. 01.12.2007-31.08.2008 tarihleri arasında 270 gün isteğe bağlı prim ödedim. 20.09.2008 tarihinde tekrar sigortalı çalışmaya başladım. SSK'dan ne zaman emekli olabilirim? l Ahmet Haşim

Cevap: İki ayrı Sosyal Güvenlik Kanunu'na tabi hizmeti olanların birleştirilmiş hizmet süreleri toplamı üzerinden emekli aylığı, son yedi yıllık fiili hizmet süresi içinde fiili hizmet süresi fazla olan Sosyal Güvenlik Kanunu'na göre, hizmet sürelerinin eşit olması halinde ise eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olunduğu Sosyal Güvenlik Kanunu hükümlerine göre bağlanıyor.

SSK'dan (devredilen) emekli olabilmeniz için Bağ-Kur'dan sonra 4/a (SSK) kapsamında en az 1260 gün prim ödemeniz gerekiyor. 01.12.2007-31.08.2008 tarihleri arasındaki isteğe bağlı SSK prim ödemeleriniz de dahil olmak üzere en az 1260 gün prim ödeyip, 45 yaşınızı doldurduğunuzda SSK'dan emekli olursunuz.

Nasıl emekli olabilirim?

Soru: 22.03.1948 Bulgaristan doğumluyum. Sigorta başlangıcım 16.09.1991. 2100 prim günüm var. Ev hanımıyım, çalışmıyorum. Nasıl ve ne zaman, hangi şartlarda ve borçla emekli olabilirim? l Ramiye Mutlu

Cevap: Bundan sonra da çalışmanız söz konusu olmayacaksa sigortalılığınızı isteğe bağlı olarak devam ettirebilirisiniz. Prim gününüzü 5400 güne tamamladığınızda Bağ-Kur'dan (devredilen) emekli olabilirsiniz. İsteğe bağlı sigortaya, asgari ücret ile asgari ücretin 6,5 katı arasında kalmak kaydıyla kendinizce belirlenecek prime esas kazancın yüzde 32'si kadar prim ödersiniz. Ödeyeceğiniz aylık prim tutarı, şu anda geçerli olan asgari ücrete ve belirleyeceğiniz prime esas kazanç tutarına göre aylık 213 TL ile 1.385 TL arasında olur.
    Bulgaristan'da çalışmanız varsa, bu süreleri borçlanabilirsiniz. Borçlanacağınız her 30 gün için de isteğe bağlı sigorta primi tutarında prim ödersiniz.

15 yıl prim ödeyip 60 yaşında emekli olabilirsiniz

Soru: 28.03.2001 tarihinden bu yana isteğe bağlı Bağ-Kur sigortalısıyım. Toplam 7 yıl 8 ay 2 gün prim ödemem var. Doğum tarihim 01.01.1965. Bu durumda ne zaman emekli olabilirim? Konuyla ilgili Bağ-Kur'dan sağlıklı bilgi alamadım.
    l Gülgün Parmaksızoğlu

Cevap: Bağ-Kur'dan (devredilen) emeklilik için iki seçeneğiniz var. Biri 25 tam yıl prim ödeyip emekli olmak. Diğeri ise 15 yıl prim ödeyip, 60 yaşınızın dolmasını beklemek. Ara vermeksizin prim ödemeye devam etmeniz halinde 25 tam yıl 2026 Mart ayında, 60 yaşınız ise 01.01.2025 tarihinde doluyor. Karar vermek için henüz erken. Primlerinizi ödemeye devam edin. 15 tam yıl prim ödeme süresini tamamladığınızda, prim ödemeye devam edip etmeme kararını verebilirsiniz.

Metin Taş-Sezgin Özcan
    Akşam

10. Muhasebe Cafe

Günsüz işe giriş başlangıç sayılır mı?

Soru: Ben M.H.Mengene. 11.04.1960 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 01.09.1983. Şu an isteğe bağlı ödemekteyim. Askerliğimi de 20 ay olarak ödedim. Toplam bütün (askerlik dahil) günlerim 3323 gün.Yalnız sigorta başlangıcımda pirim ödenmiş gözükmemekte. Bu şekilde 1983 olarak başlangıcım sayılmıyor mu? 3600 günden en erken ne zaman emekli olabilirim?

Cevap: Değerli okurum, günsüz işe girişler mevzuatta ve Yargıtay kararlarında SSK başlangıcı olarak kabul edilmiyor. Ancak o dönemdeki işverene ulaşıp prim belgelerini temin edebilirseniz veya elinizde geçerli bir belge varsa SGK'ya ibraz edebilirsiniz. 3600 günle kısmi emeklilik için 60 yaşınızı doldurmanız gerekiyor. Buna göre kısmi emekliliğe 11.04.2020 tarihinde hak kazanırsınız.

Özürlü emekliliği için ne yapmam gerekiyor?

Soru: Merhaba, ben Ö.T., 2004 yılında özel bir şirkette işe başladım.

2005 yılında İş ve İşçi Bulma Kurumu'na doğuştan özürlülüğümden dolayı müracaat ettim. Daha doğrusu kurumun özürlü çalıştırma zorunluluğunu yerine getirdiğini belgelemek için. İş ve İşçi Bulma Kurumu beni hastaneye sevk etti. Heyet bana %95 (Gözden) özürlü raporu verdi.

Ben de bazı haklardan yararlanmak için özürlü kartı müracaatında bulundum. Bana kimliğime işleneceği söylendi ve şu anda kimliğimde %95 özürlüdür ibaresi var. Defterdarlığa vergi indirimi talebinde bulunmadım. Daha doğrusu bilmiyordum. 2008 yılında araç almak ve ÖTV indiriminden yararlanmak üzere mevcut raporumu götürdüm. Bana yeni tarihli bir rapor almam gerektiği söylendi.

Aldığım yeni raporda ise özür oranım %57 (Tüm vücut fonksiyonları) şeklinde. Sorum şu; Eski oran kimliğime işlenmişken kazanılmış bir hak olmaz mı, hukuki yollar veya itiraz mercii neresidir, sonuç ne olabilir? %57 değişmezse emeklilik ve vergi indirimi için ne yapmalıyım?

Cevap: Değerli okurum, 1 Ekim'de yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanun (reform kanunu) ile birlikte, özürlü sıfatıyla erken emeklilik için vergi indirim belgesi alma zorunluluğu kaldırıldı. Dolayısıyla erken emeklilik için Defterdarlık'tan belge almak zorunda değilsiniz. Özürlü emekliliği için eski %95'lik orandan ziyade, SGK'ya müracaatınız sonrasında sevk edildiğiniz hastaneden alacağınız yeni rapor geçerlidir.

%57'lik oran da erken emeklilik için yeterlidir. Verdiğiniz bilgiye göre eğer özür oranınız %57 olarak kalırsa, 16 yıllık sigortalılık süresini doldurduktan sonra 4320 prim günü ile emekli olursunuz. Emekliliğe esas raporu SGK'ya müracaatınız sonucu alacağınız için, rapora itiraz etmek isterseniz itirazınızı o zaman SGK'ya yaparsınız.

Bulgaristan göçmenlerinin sıkıntısı

Soru: Mükellefimin eşi 1989 yılın da Bulgaristan'dan zorunlu göç kapsamında Türkiye'ye geldi. 1990 yılında tekrar Bulgaristan'a geri döndü. 1992 yılın da tekrar Türkiye'ye geldi. 10/10/1989 tarihinden SSK girişi var ve 1957 gün pirim ödemiş. 07/2008 tarihinde SSK Kurumuna Bulgaristan'daki çalışma günleri için yurt dışı borçlanması yaptık, kabul edildi.

Parasını ödedik ve 10/2008 tarihinde emeklilik istedik. 11/2008 tarihinde bize gönderdikleri yazıda ödemiş olduğumuz yurt dışı borçlanma tutarının geri iade edildiği bildirildi, nedenini yazı ile istedik, 3201 sayılı yasaya göre münacatımızın geçersiz olduğu söylendi. Bu yasa mad. biz yurt dışı borçlanması müracaatı yaptığımız zaman neden bize söylenmedi de kabul edildi acaba? Ayrıca 9 Kasım 2008 tarihli yurt dışı borçlanma yönetmeliğinde ilgili bendinde böyle bir şey detay yok bize bilgi verip yönlendirirseniz teşekkür ederim.

Cevap: Değerli okurum, bu konu geçtiğimiz günlerde kamuoyunda da yer aldı. Bahsettiğiniz kişi gibi pek çok kişi bu konunun mağduru oldu. Şu an yasada bir düzenleme yapılmadığı için size net bir şey söyleyemiyoruz. Ancak mahkemeye giderek mağduriyeti giderme şansınız olabilir.

İşgöremezlik geliri alan eşim üzerinden sağlık yardımı alabilir miyiz?

Soru: Sadettin Bey, eşimin iş kazasından dolayı % 13 iş göremezlik raporu var. Kendisi sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Ben de SSK'lı olarak çalışıyorum. Ben işimden ayrıldığım taktirde çocuklarım ve ben, eşim üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabilir miyiz? İsmi Mahfuz.

Cevap: Değerli okurum, eşiniz sürekli iş göremezlik geliri aldığı için 5510 sayılı Kanunun 60. maddesi gereği genel sağlık sigortalısı sayılıyor. Siz ve çocuklarınız da hak sahibi olarak eşinizin sigortası üzerinden sağlık yardımları alabilirsiniz. Bu arada 18 yaşından küçük çocuklarınızın anne-babanın sigortasına gerek kalmaksızın sağlık yardımı aldığını da belirtelim.

Sadettin ORHAN
    Bugün

11. Muhasebe Cafe

Engellilerin erken emekliliği için “vergi indirimi” şart mı?

> A.G.B./TOKAT

14 Haziran 2001’de Maliye Bakanlığı’nda engelli memur kadrosundan göreve başladım. 7 yıl 7 aydır çalışıyorum. Engellilik oranım %45 ve “sürekli” ibareli sağlık raporum var. 15 yıl çalıştıktan sonra emekli olabilmem için illaki “vergi indiriminden” yararlanmam gerekiyor mu?

CEVAP: 5510 sayılı Kanunla bunlara ek olarak, 1 Ekim 2008’den önce Emekli Sandığı’na tabi olarak göreve başlamış olan 4/c sigortalılarından en az yüzde 40 oranında doğuştan engelli olduklarını belgeleyenler de 15 yıl hizmetleri varsa 1 Ekim 2008’den itibaren emekli olabilecekler.

5510 sayılı Kanunla, doğuştan olmayan nedenlerle çalışma gücündeki kayıp oranı yüzde 50 ila yüzde 59 arasında olanlar 16 yıl (5 bin 760 gün) hizmetle; yüzde 40 ila yüzde 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar ise 18 yıl (6 bin 480) hizmetle emekli olabilecekler.
    Sevgili Aslı, yukarıdaki ifadelerde açıkça görüldüğü gibi, “vergi indirimi”nden bahsedilmiyor.

Şerif Akçan
    Türkiye

12. Muhasebe Cafe

Maaşımın düşük gösterilmesi emekli aylığımı etkiler mi?

> A.S
    1967 doğumluyum, 1983 sigorta başlangıcım. Çalıştığım firma, 670 TL olarak aldığımız maaşımızı bordrolarda asgari ücret üzerinden primlendiriyor. Anlayacağınız resmî maaşımızı düşük göstermektedir. Bu durum ileride emekli olduğumda, alacağım emekli aylığımı nasıl etkiler?

CEVAP: Sayın A.S, emekli maaşının yüksek olmasında önemli iki faktör var. Biri primlerin yüksekten ödenmesi, ikincisi gün sayısının fazla olması. Dolayısıyla bu durum, emekli maaşınızın düşük olmasına yol açacaktır.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

> S.A.
    1952 doğumluyum, 1971 sigorta girişim, 2002’den beri ise İsteğe Bağlı’dayım. Kaç yaşında emekli olurum?

CEVAP: “Yaştan” emekli olabilmeniz için, 15 yıl (dolmuş), 3600 gün (3400 gününüz var), 50 yaş gerekiyor. 8 ay sonra emekli olabilirsiniz. Fakat SSK’da doğum tarihiniz 01.12. 1955 görünüyor. Yaş tashihinizin olup olmadığını bilemiyoruz. Eğer işe girdiğinizde 1955 idi, sonra yaşınızı büyülttünüzse, buna göre 54 yaşınızın dolduğu 01.12.2009 tarihinden sonra emekli olabilirsiniz.

> M.G.
    1968 doğumluyum, 1986 yılından bu yana Bağ-Kur’luyum, askerlik süresince de primlerimi ödedim. Askerliğimi borçlanabilir miyim?

CEVAP: Bağ-Kur’dan emekli olabilmeniz için 25 tam yıl = 9000 gün ve 49 yaş gerekiyor. Verdiğiniz bilgilere göre, askerde vergi mükellefiyetiniz devam ettiği için Bağ-Kur primleriniz de ödenmiştir. Bunun için askerlik borçlanması yapamazsınız. Bu arada, Nihal Güler’in SGK veya Bağ-Kur numaralarını bildirirseniz ayrıntılı cevap verebiliriz.

> M.T.
    1970 doğumluyum, 1987 yılında Meslek Lisesinde ‘SSK sicil no’ aldık. 1994’den beri ise normal sigortalıyım. Ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Sayın Korkut, Meslek Liselerinde stajyer olarak geçen süreler emekliliğe sayılmıyor. Sigorta numaranız geçerlidir. İkinci girişiniz olan 1994’e göre 25 yıl, 55 yaş ve 5750 gün ile emekli olabilirsiniz.

> T.B.
    1963 doğumluyum, 1987 sigorta girişliyim ve askerlik borçlanmasını da yaptırdım, ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: 49 yaşınızın dolduğu 2012’de emekli olabilirsiniz.

> Ö.B.
    1961 doğumluyum, SSK ve Bağ-Kur’dan sigortam var. Hangisinden daha kolay emekli olurum?

CEVAP: Bağ-Kur’dan emekli olabilmeniz için, 55 yaş ve 9000 gün gerekmektedir. Sigorta’dan emekli olabilmeniz için ise 25 yıl, 48 yaş, 5225 gün ve Bağ-Kur’dan sonra SSK’ya 3.5 yıl = 1260 gün prim ödemeniz gerekiyor. Bu durumda Sigorta’dan emekli olmanız daha kolay görünüyor.

Lütfü Köksal-Şerif Akçan

13. Muhasebe Cafe

Kıdem tazminatı için mutlaka müracaat edin

Soru: Yaklaşık 5 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım. Kriz nedeniyle patron tarafından işten çıkartıldım. İşverenim kıdem tazminatımı vermiyor. Oysa benim yerime asgari ücretle yeni eleman aldı. Yasal haklarımı alabilmem için nerelere başvurabilirim. Bu konuda bilgi vermeniz mümkün mü? K. A./İstanbul

Cevap: Şu an sizin başınıza gelen olay birçok işçi kardeşimizin başına gelmektedir. Bazı işverenler kriz bahanesiyle işçi çıkarmakta yerlerine düşük ücretle yeni işçi almaktadır. Bu durumu fırsat bilen bazı işverenler ayrıca kıdem tazminatı ile ilgili yükümlülüklerini ya yerine getirmemekte ya da eksik yerine getirmekte. Siz mutlaka işverenden yasal haklarınızı ödemenizi isteyin. Kıdem tazminatınızı ödemeye yanaşmıyor ya da eksik ödüyorsa, Bölge Çalışma Müdürlükleri'ne Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İş Teftiş Kurulu Grup Başkanlıkları'na, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İş Teftiş Kurulu Başkanlığı'na müracaat edebilirsiniz.

Erdal Aydın

18 yaş öncesi sigorta başlangıcı dikkate alınır

Soru: 16.08.1970 doğumluyum. SSK giriş tarihim 01.02.1982. Bana sigorta başlangıcın 16.08.1988 olur ve 51 yaş haddine girersin diyorlar. Ben SSK'yı hangi mahkemeye verebilirim? Sonuna kadar hakkımı arayacağım yardımcı olursanız çok memnun olurum. E.B.

Cevap: 'Sigorta başlangıcın 16.08.1988 olur' denmesinin nedeni, sigortanızın 18 yaşından önce başlamış olması ve 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun 60/G ve geçici 54. maddelerine göre, 1.4.1981 tarihinden sonra ve 18 yaşını doldurmadan önce malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olanların sigortalılık sürelerinin, 18 yaşını doldurdukları tarihte başlamış kabul edilmesi.

Ancak durumunuz size söylendiği gibi değil. Emeklilik şartlarına ilişkin kademeli geçiş hükümlerinin uygulamasında böyle bir kısıtlama bulunmadığından, kademeli geçiş hükümlerine göre sigortalılık süresinin hesabında 18 yaş sınırlaması uygulanmıyor. Dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu'nu mahkemeye vermenize gerek yok. Emeklilik şartlarınızın belirlenmesinde, 18 yaşınızı doldurduğunuz 16.08.1988 değil, ilk defa sigortalı olduğunuz 01.02.1982 tarihi sigortalılık sürenizin başlangıç tarihi sayılır. 46 yaşınızı doldurduğunuzda SSK'dan (devredilen) emekli olmaya hak kazanırsınız.

Eşiniz 5000 gün prim ödediğinde emekli olur

Soru: Eşim 26.01.1963 doğumlu. İlk işe başlama tarihi 01.06.1974 (11 yaşında). Gerek çalışması, gerek isteğe bağlı prim ödemesi ile 4620 gün prim ödemesi var. Bizim hesabımıza göre Ocak 2010'da emekli olabilecek. Acaba doğru mu hesaplıyoruz? Eşim tam olarak ne zaman emekli olabilir? l Şahin Huto

Cevap: Eşiniz 01.06.1974 sigorta başlangıcıyla, 08.09.1999 tarihi öncesi emeklilik şartlarına tabi. 4620 günlük mevcut prim ödeme gün sayısını 5000 güne tamamladığında SSK'dan (devredilen) emekli olmaya hak kazanır.

Sezgin Özcan
    Akşam

14. Muhasebe Cafe

Sadece 15 gün primle emeklilik formülü nedir?

Soru: 1964 doğumluyum, 1998 yılından 15 günlük sigortam var. İsteğe Bağlı ödemeye başlasam kaç sene ödemem lazım ve kaç yılında emekli olabilirim?

Cevap: SSK’dan 58 yaş ve 3600 gün ile emekli olabilirsiniz. SSK’da İsteğe Bağlı sona erdi. Bağ-Kur’da İsteğe Bağlı prim ödeme var. Ama bu kurumdan 60 yaş ve 5400 gün ile emekli olabilirsiniz.

Askere gidene şartsız tazminat hakkı doğar

Soru: 1971 doğumluyum, 1992’de SSK’lı olarak işe başladım. 01.04.1994’te başka bir iş yerine geçtim. 2000 yılının 7. ayında askere gideceğimden dolayı iş yerinden bana istifa dilekçesi imzalattılar. Her ne kadar “28 gün bedelli askerlik yapacağım yıllık izin hakkım var, bunu kullanayım, olmazsa ücretsiz izine ayrılayım” dedimse de iyi niyetim kullanılarak “şirket zarar görür, zaten döndüğünde aynı işine devam edeceksin” diyerek beni ikna ettiler. Askerden döndüğümde ise işe başlatmadıkları gibi “tazminat hakkın yok” deyip vermediler. Prim ödemeyi de 31.03. 2000 tarihinde kestiklerini sonradan öğrendim. Şimdi başka bir iş yerinde çalışıyorum. Kıdem tazminatı veya başka haklarım var mı, varsa bunları nasıl alabilirim? 2000 yılında askere gittim, zaman aşımına uğrar mı? Bir de ne zaman emekli olabilirim? Y.A./TRABZON

Cevap: Sayın A..., sorunuzun cevabına geçmeden önce sevgili okurlarımızı “özlük haklarıyla ilgili attıkları her imzanın ne anlama geldiğini iyi bilmelerini ve bu konularda dikkatli olmalarını” tavsiye ediyorum...

Dilekçenizde “askerlik nedeniyle işten ayrılıyorum” diye yazdıysanız, 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14/3. maddesine göre tazminatınızı alabilirsiniz. Vermezlerse kıdem tazminatında zaman aşımı 10 sene olduğundan dava açabilirsiniz. Emekliliğinize gelince; 5007 gün priminiz var. 25 yıl, 53 yaş ve 5600 günle emekli olabilirsiniz.

Şerif Akçan
    Türkiye

15. Muhasebe Cafe

2 yıllık doğum borçlanması

Soru: Eşim 1960’larda bekârken 5 yıl SSK’lı olarak çalışmış. Yeni kanuna göre “doğum borçlanması” yapabilir mi?

Cevap: Sigortalı çalışan kadının doğum sebebiyle çalışmadığı 2 yıllık süreyi borçlanabilmesi için; doğumun çalıştığı iş yerinden ayrıldıktan sonra 300 gün içerisinde gerçekleşmesi gerekiyor. Eşiniz evlendikten sonra sigortalı bir işte çalışmadığı için “doğum borçlanması” yapamaz.

Yurt dışı ve Bulgaristan borçlanmasına dikkat!

Soru: Eşim 1962 doğumlu, 1985 Sigorta ve 1996 Bağ-Kur girişli, askerlik borçlanmasını da yaptırdık. Bulgaristan’da 4 yıl çalışması var. Yurt dışı borçlanması yaparak ne zaman emekli olur? Borçlanma yapanların, “Sigorta’dan emekli olabilmek için Bağ-Kur‘dan sonra SSK’ya 1260 gün prim şartı” nasıl oluyor? Eşim Bulgar göçmeni olduğu için doğum tarihi nüfus cüzdanında 00.00.1962 olarak, Sigorta’da ise 01.07.1962 şeklinde gözüküyor. Hangisi geçerli?

Cevap: Sayın Karagöz, öncelikle borçlanmalar sözünü ettiğiniz 1260 günden sayılmaz. Eşinizin askerlik borçlanması dahil 5936 günü var. Normalde 25 yıl, 50 yaş ve 5375 günle Sigorta’dan (SSK) emekli olabilir. Ayrıca Bağ-Kur’dan sonra Sigorta’ya 928 gününüz var, 1260 güne tamamlamak için yaklaşık 1 yıl daha Sigorta’ya prim ödemeniz gerekiyor. Bulgaristan’da geçen hizmetlerin 2 yıl 7 ayını borçlanırsanız (fazlası işinize yaramaz) eşiniz 31.01.2010 tarihinde emekli olabilir. Bunu yaparken dikkatli olmanız gerekiyor.

01.10.2008 tarihinden sonra yurt dışı veya Bulgaristan borçlanması ile emekli olanlar, Sosyal Güvenlik Destek Primi’ne (SDGP) tabi çalışır veya şirket kurup vergi mükellefi olursa emeklilik maaşı kesilir! Ayrıca Sigorta’da yazılı olan doğum tarihiniz geçerli sayılmaktadır.

Şerif Akçan

16. Muhasebe Cafe

Bağ-Kur’lu İken SSK Emekli Aylığı Dilekçesini Vermek İçin İşyerini Kapatmak Şart mı?

Soru: 10.12.1967 doğumluyum. 01.07.1985’de sigortalılığa başladım ve 6 bin 845 gün SSK priminden sonra 07.11.2005 - 31.8.2008 tarihleri arasında bin 14 gün Bağ-Kur’lu oldum ve şu anda Bağ-Kur’lu değilim. SSK ve Bağ-Kur’a göre emeklilik tarihim nedir? 01.07.2009’da vergi mükellefi olmayı düşündüğümden Bağ-Kur’lu iken SSK’ya emeklilik dilekçesi verip veremeyeceğimi öğrenmek istiyorum.

19.5.1952 doğumlu, 12.02.1986 sigortalılık girişli, sigortalılık öncesinde yaptığı 20 aylık askerlik borçlanması olan erkek akrabamın 12.02.1986 - 31.12.1986 tarihleri arasında 10 ay 19 günlük Bağ-Kur’lu hizmet süresi var. Daha sonra SSK’lı olarak çalışmaya başladı ve halen toplam 4 bin 300 günü var. Ne zaman emekli olabilir? T.V.

Cevap: Sayın Okurum,
    Vermiş olduğunuz bilgilere göre 10.12.2009’da 4/a sigortalılığından (SSK) emekliliği hak ediyorsunuz. 01.07.2009 tarihinde 4/b sigortalılığına başlamış olsanız bile 10.12.2009 tarihindeki son yedi yıl hesabına göre bu durum 4/a sigortalılığından (SSK’dan) emeklilik hakkınızı değiştirmeyecektir. 4/b sigortalılığından (Bağ-Kur’dan) emeklilik için hem daha bin 141 güne hem de 48 yaşa ihtiyacınız olduğundan 4/a sigortalılığından emeklilik sizin için akılcı olanıdır.

Yaşlılık aylığı bağlanabilmesi için, 4/a sigortalıları yönünden çalıştığı işinden ayrılması, 4/b sigortalıları için tarım işlerinde kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar hariç sigortalılığa esas faaliyetine son verip vermeyeceğini beyan ettikten sonra, yazılı istekte bulunması gibi bir ortak koşulun gerçekleşmesine bağlı bulunuyor. Bu nedenle emeklilik başvurusu için işinize son vermeniz değil, beyanda bulunmanız gerekiyor.

Erkek akrabanız için vermiş olduğunuz bilgilere göre ise onun emekliliği 5 bin 225 günü tamamlamasına bağlı bulunuyor. 5 bin 225 günü tamamladığında emekli aylığı dilekçesini verebilir.

Şevket Tezel

17. Muhasebe Cafe

Bağ-Kur’da kısa yoldan emekli olmanın formülü

Soru: 1958 doğumluyum, 1997 Bağ-Kur girişliyim, 1981’de askerlikten terhis oldum. Askerliğimi borçlanırsam ne zaman, borçlanmazsam ne zaman emekli olabilirim? A. O./İSTANBUL

Cevap: 4110 gün priminiz var. Birinci yol; 57 yaş, 9000 günle “normal” emekli olabilirsiniz. 13 yıl 7 ay daha prim ödemeniz gerekiyor. Eğer askerliğinizi borçlanırsanız emeklilik yaşınız 56’ya düşer ve ödediğiniz süre priminize eklenir.

İkinci yol ise; 58 yaş ve 15 tam yıl= 5400 gün primle “yaştan” emekli olabilirsiniz. Burada askerlik borçlanmasına gerek yok, size bir fayda sağlamaz. 3 yıl 7 ay prim ödedikten sonra 58 yaşınızın dolduğu 08.04.2016 tarihini bekleyeceksiniz.

Bağ-Kur’luyum, SSK’dan emekli olmak istiyorum!

Soru: 1961 doğumluyum, Sigorta girişim 1998, sonra Bağ-Kur’a geçtim, fakat SSK emeklisi olmak istiyorum. Nasıl bir yol takip edeyim? A.Ö.

Cevap: Arife Hanım, önce işyerinizi kapatarak veya bir yakınınızın üzerine devrederek ve Bağ-Kur’a “İşi Bırakma Formu” verip, sonra da Sigortalı bir işte çalışmanız gerekir. 01.10.2008 itibariyle SSK’da İsteğe Bağlı prim ödeme kalktı. Sigortalı bir işte 3.5 yıl çalışarak emekli olabilirsiniz. Şu anda geçmek de şart değil. İleride emekliliğinize 3.5-4 yıl kala da geçebilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

Soru: 1955 doğumluyum, 1973 sigorta girişim, 3600 günle ne zaman emekli olabilirim? A.B.

Cevap: 20 ay askerlik borçlanmanız dahil toplam 3489 gününüz var. 111 gün = yaklaşık 4 ay daha prim ödemeniz gerekiyor. 55 yaşınızın dolduğu 01.05.2010 tarihinde 3600 gün ile emekli olabilirsiniz.

Soru: 1965 doğumlu, 1989 Sigorta ve 1999 Bağ-Kur girişliyim, ne zaman emekli olabilirim?

Cevap: 18 ay askerliğinizi borçlanırsanız, 25 yıl, 50 yaş ve 5375 gün ile Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. Bağ-Kur’dan ise 60 yaş ve 9000 günle emekli olabilirsiniz.

Lütfü Köksal

18. Muhasebe Cafe

Dulların sağlık sigortası

Soru: Sayın Sadettin Bey, bir yakınımız eşinin emekli maaşını almakta ve aynı zamanda kendisi isteğe bağlı sigortasını yatırmaktadır. Sağlık konusunda eşinin sigortasından yararlanırken SGK'ya verdiği dilekçe ile kendi sigortasından yararlanmak istemiştir. SGK çalışanı, kendi sigortasından yararlanırsa eşinden maaş alamayacağını söylemiş. Kendi sigortasından sağlıkta yararlanırsa eşinin maaşı kesilir mi? İsteğe bağlı sigortadan emekli olunca eşinin maaşından da faydalanabilir mi? Y.Ü.

Cevap: Değerli okurum, yakınınız ister kendi isteğe bağlı sigortasından dolayı, isterse almakta olduğu dul aylığından dolayı sağlık yardımlarını alabilir. Kendi isteğe bağlı ödediği primlerden sigortalı olarak, dul aylığı alırken de hak sahibi olarak genel sağlık sigortası kapsamında olacaktır. Burada tercih kendisine aittir. Ödemekte olduğu isteğe bağlı sigorta üzerinden sağlık yardımı alması, dul aylığının kesilmesini gerektirmez. Ayrıca isteğe bağlı sigortadan emekli olunca da hem kendi aylığını hem de dul aylığını bir arada alabilir. Bunun için engel bir durum bulunmuyor.

SGK'nın hesabında yanlış mı var?

Soru: Sayın Orhan, geçen yıl annem 2000 gün yurtdışı borçlanması yaparak prim gün sayısını 3600'e tamamlamak için müracaatta bulundu. İstenen evrak ve borçlanma bedelini eksiksiz olarak SGK'ya yatırdı. Kendisine bu dönemde söylenen yakın zamanda emekli olabileceği, mani durumun söz konusu olmadığı idi. Şu anda SGK'dan aldığımız son yanıt 3600 gün/15 yıl yanında 56 yaş şartını taşımadığından (1954 doğumlu) takriben bir buçuk yıl daha beklemesi gerektiği oldu. Bu durumda, kanunun uygulanmasında bir yanlış anlama mı bulunmakta, başvuru yapılmadan, bankadan krediler çekilip paralar yatırılmadan önce bunlar SGK memurlarının bilgisi dahilinde olmayan konular mıydı bilmiyoruz. SGK'dan konuyla ilgili yazımıza henüz yanıt alamadık. Bundan sonrası için, yatırmış olduğumuz parayı SGK'dan tekrar geri çekip annemin emekli edileceği (56 yaşını dolduracağı) tarihte tekrar müracaatta bulunma imkânımız bulunmakta mıdır? Tavsiyeniz nedir? Aynı zamanda annem 2000 günü yurtdışı borçlanma olmak üzere 3600 gün şartını halihazırda karşıladığına göre yaşı beklemek amacıyla işten tazminatlı olarak ayrılma hakkı var mıdır? Bu durumda sağlık hizmetlerinden faydalanabilir mi? İ.Y.

Cevap: Değerli okurum, sorunuz uzun olmakla beraber, pek çok okurumuz tarafından merak edilen konuları sorduğunuz için buraya aynen aldım. Birden fazla soru sorduğunuz için bunlara maddeler halinde cevap vereyim.

1. Öncelikle belirteyim ki SGK'nın emeklilik yaşı hesabı doğrudur. Zira yaş haddinden emeklilikte bir bayanın 15 yıl, 3600 prim günü ve 50 yaş şartlarının üçünü de tamamladığı tarihe bakılır. Anneniz, yaptığı borçlanma ile bu şartları 24.05.2008 tarihinden sonra tamamladığı için 56 yaşını doldurduğu tarihte emekli olacak. Siz banka kredisi çekmeden önce bunu SGK birimlerine sordunuz mu bilmiyorum. Ancak SGK, kendisine yazılı olarak başvuran sigortalılara bu bilgileri vermekte.

2. Yurtdışı borçlanması olarak SGK'ya ödediğiniz meblağı geri almanız mümkün. Ancak bunu tavsiye etmem. Zira size bunun geri ödenmesi zaten birkaç ay sürecek ve ödeme faizsiz bir şekilde yapılacak. Ayrıca paranızı geri aldığınız tarihte annenizin emekliliğine de bir yıl kadar bir süre kalmış olacak.

3. Diğer taraftan anneniz 3600 gün ve 15 yıllık süreyi doldurduğuna göre, çalışmakta olduğu işten ayrılarak kıdem tazminatını da alabilir. Bunun için öncelikle SGK İl Müdürlüğü'ne başvurarak "kıdem tazminatı alabilir" yazısını alması ve işverene ibraz etmesi gerekiyor.

4. İşten ayrılıp da emeklilik için yaşı beklediği dönemde anneniz, sağlık hizmetlerinden ancak prim ödemek suretiyle faydalanabilir. Bunun için SGK'ya her ay düzenli bir şekilde genel sağlık sigortası primi ödemesi gerekiyor.

Sadettin ORHAN
    Bugün/01.04.2009

19. Muhasebe Cafe

3 günlük sigortalıyım nasıl emekli olabilirim?

Soru: 1966 doğumluyum, Türkiye’de Sigorta’ya giriş tarihim 2008 ve sadece 3 günlük primim var. Almanya’da ise toplam hizmetim 23 yıl 4 ay. Borçlanmayı hangi kuruma yaparak, nasıl emekli olabilirim? İzmir’de yaşıyorum. Ne SGK’dan yeterli bilgi alabiliyorum ne de bazı muhasebecilerden. Yanlış bir şey yaparsam paramı da geri alamazmışım! Çok zor durumdayım yardımcı olursanız sevinirim. S.K. / İZMİR

Cevap: Seyfettin Bey, Sigorta (SSK) başlangıcınız olduğu için, 23 yıl 4 ayınızı bu kuruma borçlanmanız daha uygun olur. Tamamını borçlanırsanız ilk girişiniz 02.01.1985 olur. Buna göre, 48 yaşınızın dolduğu 12.01.2014 tarihinde emekli olabilirsiniz. 23 yıl 4 ay = 8400 günü borçlanma şu anki asgari ücrete göre 59.673 TL tutar. 25 yılı sormuşsunuz, ancak hizmetiniz kadar borçlanma yapabilirsiniz. Bağ-Kur ise emeklilik için 60 yaş ve 9000 gün ister.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

Soru: 1953 doğumluyum, prim borcunu ödeyerek emekli olmak istiyorum. H,B / İSTANBUL

Cevap: Sigorta’da sadece 173 gününüz var. 25 yıl, 54 yaş ve 5675 günle “normal” veya 58 yaşınızın dolduğu tarihte 3600 günle “yaştan” emekli olabilirsiniz. Geriye dönük, sadece askerlik borçlanması yapabilirsiniz. Bunun dışında prim ödeme, borçlanma yoktur.

Şerif Akçan
    Türkiye/03.04.2009

20. Muhasebe Cafe

Malülen Emeklilik veya Engelli Emeklilik Tercihi

Soru: Ben 1978 doğumluyum ilk işe giriş tarihim 10.11.1999 şu anda 3295 günüm mevcut daha önceden herhangi bir sağlık sorunum yoktu özel bir hastanede 2 ile 3 yıl arasında çalıştıktan sonra yakalandığım kas hastalığından dolayı git gide sağlığım çökmeye başladı bu yüzden SSK'ya malülen emekli olabilmek için 9 Ocak 2009 günü başvurdum. Diyarbakır Devlet Hastanesinden almış olduğum raporu da ekledim SGK beni Çukurova Üniversitesi nöroloji ve fiziksel ve rehabilitasyona sevk etmişti. Orası da "muskuler distrofi" tanısı ile iş gücünü Yüzde 70 kaybettiğime dair kanaat raporu verdi. Fakat şimdi SGK'dan gönderilen yazıda, "İlgi tarihli dilekçenize istinaden ************ sigorta sicil numaralı dosyanızda tetkikinde malül sayılıp sayılmayacağınız konusunda yapılan incelemede çalışma gücünüzün 2/3 kaybetmediğinizden dolayı, maluliyet talebiniz reddine karar verilmiştir" diyor.

Bu konuda ne yapacağımızı bilmiyoruz ailede benimle beraber 4 kardeşte aynı hastalık mevcut şuan biri abim ve biri kardeşim hastalıkları ilerlediği için yatağa mahkumdurlar. Çukurova Ünv. Hastanesinin bana %70 vermiş olmasına rağmen nasıl oluyorda red kararı çıkıyor bazı arkadaşlarım itiraz et diyorlar ama itiraz ettiğim zaman seni başka bir hastaneye gönderecekler maddi durumumuz çok düşük oluğundan dolayı ve çalıştığım özel hastanede izin vermemektedir ne yapacağımı şaşırmış durumdayım ne olur allah rızası için bir çözüm yolu var ise bana gösterin bana yardımcı olun saygı selam ve dua ile yüce allaha emanet olun. -Umut Özdemir-

Cevap: SGK'dan (eski adıyla SSK'dan) malülen emekli olabilmek için 1800 günlük prim ödemenin yanında bir de 2/3 oranında malül olmak da gerekmekte iken 1 Ekim 2008 günü yürürlüğe giren 5510 sayılı SS ve GSS Kanunu ile oran yüzde 60'a indirilmiştir. Yeni Kanun gereğince, Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, 4 (a) ve (b) sigortalıları için çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı malul sayılmaktadır.

Bu arada normal şartlarda hastanelere sevk işlemleri ve muayenelerin paralarını da SGK karşılamaktadır. 1800 günü olup da malülen emeklilik müracaat edenler için sevk işlemleri SGK tarafından yapılmakta ve paraları da SGK tarafından ödenmektedir. Daha doğrusu, sigortalı çalışma gücü veya meslekte kazanma gücü kayıp oranlarının tespiti ve kontrolü amacıyla yapılan sağlık hizmeti giderleri ile yol ve gündelik giderleri Kurumca karşılanmaktadır.

Sevk işlemleri;

- Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerine ,

- Özel üniversite ve vakıf hastaneleri hariç üniversite hastanelerine,

- Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı asker hastanelerine,

Yapılmakta ve sigortalıların ikamet ettikleri illerde yukarıda belirtilen hastanelerin

bulunmaması durumunda, Sağlık Bakanlığının tam teşekküllü hastanelerine gönderilmektedir.

Ancak, sizin gibi daha önce SGK tarafından malul sayılmayanlardan, yeni hastalık, maluliyete esas hastalığında artma, eksik muayene gerekçeleri ile malullük durumunun veya vazife malullerinden maluliyet derecelerinin yeniden tespitini yazılı olarak isteyenlerin, Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarına sevkleri yapılmaktadır.

Veyahutta siz malul sayılmadığınız için bu karara karşı itirazda bulunursanız, itiraz dilekçeniz,

a) İlk işe giriş tarihinizi gösterir belgenin,

b) Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne

uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin,

c) Varsa ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladığınız tarihteki sağlık durumunu gösteren raporun,

ç) Askerliğe başlayış ve terhis tarihlerinizi gösteren askerlik süresine ait belgenin varsa askerliğe elverişli olmadığınıza dair belgenin,

d) Varsa malûliyetinize sebep olduğu ileri sürülen hastalığı ile ilgili daha önce başvurulan sağlık hizmeti sunucularından temin edilecek raporunuz ile tıbbi belge ve epikrizlerin,

bulunduğu dosyası ile birlikte değerlendirilmesi için Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kuruluna intikal ettirilmek üzere Kurum Sağlık Kuruluna gönderilmektedir. Bu nedenle önce karara itiraz ediniz, itirazınız reddedilirse de isterseniz iş mahkemesinde dava da açabilirsiniz.

Öte yandan, var olan prim ödeme gününüzü 3600 güne çıkarıp engelli emekliliği yolunu da tutabilirsiniz zira engelli emekliliği malülen emekliliğe göre daha kolaydır.

Sayfayı Paylaş