Sertifikalı muhasebeciler

Konusu 'SMMM Mevzuatı ve Sorunları' forumundadır ve Muhasebe Cafe tarafından 8 Kasım 2016 başlatılmıştır.

 1. Muhasebe Cafe

  Muhasebe Cafe Yönetici Yönetici  Uluslararası geçerliliğe sahip muhasebecilik sertifikaları olan CMA (Yönetim muhasebesi sertifikası), CPA (Sertifikalı muhasebeci) ve CFA (Uzman muhasebeci finansal analist) kursları artık Türkiye'de de veriliyor. International House tarafından Türkiye'ye getirilen eğitimleri alan muhasebeciler, uluslararası şirketlerde ve yurtdışında çalışma olanakları yakalıyor.

  Muhasebecilik, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki şirket skandallarından sonra gündeme gelen mesleklerden biri oldu. Enron, Arthur Andersen ve diğer şirketlerdeki olaylar muhasebecilikte bütün dünyada prestij kaybının oluşmasına yol açtı. Bu olaylar muhasebecilik mesleği, etik kuralları ve güvenilirliği konusunda kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu.

  Türkiye'de sayıları bir milyonu bulan muhasebecilerin en önemli sorunu ise yurtdışında ya da uluslararası işlerde imzalarının kabul edilmemesi. Bu nedenle Türkiye'deki uluslararası şirketlerin yönetim kademelerinde Türk muhasebeciler yer alamıyor.

  Muhasebe yöneticilerinin yurtdışındaki anlaşmalarda imzalarının geçerli olabilmesi için uluslararası geçerliliği olan sertifikalara sahip olmaları gerekiyor. Ayrıca muhasebecilerin güvenilirlik konusunda sahip oldukları sertifikaların önemi arttı. Amerikan muhasebecilik sistemine uygun olan ve uluslarararası geçerliliği bulunan CMA (Yönetim muhasebesi sertifikası), CPA (Sertifikalı muhasebeci) ve CFA (Uzman muhasebeci finansal analist) sertifikaları muhasebecilikte en geçerli sertifikalar durumunda. Bu sertifikalara sahip olan muhasebecilerin uluslararası antlaşmalarda imzaları kabul ediliyor.

  CMA, CFA ve CPA sertifikası eğitimleri yıllardır bütün dünyada veriliyor. International House, uluslararası profesyonel sertifika kursları düzenleyen Becker Conviser'le gittiği işbirliği sonrasında bu sertifikaları Türkiye'ye getiren ilk kurum oldu.

  International House'un CMA konusunda açtığı kurs kasım ayında başlıyor. Altı ay sürecek kurs sonunda yapılan sınavla uluslararası geçerliliği olan sertifika alınıyor. CFA ve CPA sertifikaları ise üç yılda alınıyor. Bu üç sertifikadan birine sahip olan muhasebeciler, uluslararası şirketlerde ya da diğer ülkelerde çalışma fırsatı yakalıyor.

  International House ortağı Bora Gündüzyeli, CMA, CPA ve CFA sertifikalarını alanların internet üzerinden Avrupa, Amerika'da istedikleri ülkelerde çalışabildiklerini söylüyor. Yabancı şirketlerin bu sertifikalara sahip muhasebeciler aradıklarını ve bu sertifikaları alan kişilerin daha iyi işler bulma şansına sahip olacağını dile getiriyor. Türkiye'de bu üç sertifikaya sahip olan kişi sayısının 10 olduğunu ve sertifikaların sahiplerine büyük avantajlar sağladığını ifade ediyor:

  ‘‘Türkiye'de bir milyon muhasebeci var. Muhasebecilik herkesin yapabileceği bir iş olarak görülüyor. Bu çok tehlikeli bir şey. Türk muhasebeciler çok yetenekli olmalarına karşın, İngilizce bilmiyorlar. Becker Conviser'in bu eğitimler konusunda International House'la işbirliğine gitmesinin en önemli nedeni bu. Biz kursiyerlere önce yoğunlaştırılmış İngilizce eğitimi veriyoruz. Çünkü CMA, CFA ve CPA sınavları internet üzerinden İngilizce olarak yapılıyor.‘‘

  AVANTAJLARI

  International House İş Koordinatörü Murat Gönülalan, bu sertifikaların sahiplerine kazandıracaklarını şöyle sıralıyor:

  ‘‘İş dünyasına global pasaport, uluslararası firmaların yurtdışı pozisyonlarına doğrudan başvurma olanağı, Türkiye'de faaliyet gösteren uluslararası firmalarca öncelikli tercih edilme şansı, hızlı yükselme ve yüksek gelir olanakları.’’

  Muhasebe alanında çalışan ve kariyerine devam etmek isteyen profesyoneller, yüksek öğrenimini tamamlamış olup firmalarda yönetim kademelerinde görev almak isteyenler, öğrenimlerine devam etmekte olan öğrenciler bu sertifika programlarına katılabiliyor.

  Ücreti üç bin 500 dolar olan kurslarda İngilizce yoğun hazırlık programları da yer alıyor. CMA ve CPA kursları Ocak 2003'te, CFA de Şubat 2003'te başlayacak. Kasım ayında ise İngilizce eğitimlerine başlanacak.

  Hanife Baş
   

Sayfayı Paylaş