Ne zaman emekli olurum?

Konusu 'SGK Mevzuatı' forumundadır ve Muhasebe Cafe tarafından 8 Ekim 2016 başlatılmıştır.

1. Muhasebe Cafe

Muhasebe Cafe Yönetici Yönetici

Soru: Sadettin Bey, ben bir ev hanımıyım. 1976 doğumluyum ve 4/6/2004 tarihinde SSK isteğe bağlı sigortasına başladım. O günden bugüne kadar hiç ara vermeden ödüyorum. Yeni yasayı da dikkate alırsanız ben ne zaman emekli olurum? Emekli olduğumda da elime ne kadar maaş geçer? Semiha Nur.

Cevap: Değerli okurum, verdiğiniz bilgilere göre 7000 gün prim ödedikten sonra 58 yaşınızı doldurduğunuz 2034 yılında emekli olacaksınız. Ancak bundan sonra da isteğe bağlı sigortaya devam ederseniz SSK'lı gibi değil, eski adıyla Bağ-Kur, yeni adıyla 4/b'li gibi emekli olursunuz. Bu da 7000 gün yerine 9000 gün prim ödemeniz anlamına gelir.

Eğer 5 yıl daha fazla prim ödemek istemiyorsanız 5700 günü doldurduktan sonra kalan 1300 günü bir işyerinden sigortalı olarak doldurun. Ne kadar emekli maaşı bağlanacağı sizin hangi statüden ve hangi prim gün sayısı ile emekli olacağınıza bağlı olduğundan, bu rakamı şimdiden ifade edemeyiz.

Sayfayı Paylaş