Kıdem tazminatı alabilir yazısı kimlere veriliyor?

Konusu 'SGK Mevzuatı' forumundadır ve Muhasebe Cafe tarafından 8 Ekim 2016 başlatılmıştır.

  1. Muhasebe Cafe

    Muhasebe Cafe Yönetici Yönetici



    Soru: 1962 doğumluyum, SSK girişi 1983 ve 8100 gün primim var. 25 yıllık sigortalılık yılım ve gerekli olan prim gün sayım doldu. “Sosyal Güvenlik Kurumu tazminatını alıp iş yerinden ayrılabilirsin, emeklilik yaşını dışarıda doldurabilirsin” yazısı kanunen verilebiliyor mu? Benim konumumda olan bazı vatandaşların almış olduğu SGK’dan yazı var mı, emsal teşkil edecek mi?

    Cevap: Sayın G..., bulunduğunuz şehrin Sosyal Güvenlik İl Merkezine müracaat edip, 1475 sayılı iş kanununun 14. maddesine göre “Kıdem Tazminatı Alabilir” yazısı alacaksınız. Bu yazıyı işvereninize vererek tazminatınızı alıp, ayrılabilirsiniz. Emekli olması için 25 yılını ve gerekli gün sayısını doldurup yaşını bekleyen herkese bu yazı veriliyor. Siz de bu şekilde tazminatınızı alarak ayrılabilirsiniz.
     

Sayfayı Paylaş