İşsizlik sigortası hakkında sizden gelen sorular

Konusu 'SGK Mevzuatı' forumundadır ve Muhasebe Cafe tarafından 8 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Muhasebe Cafe

  Muhasebe Cafe Yönetici Yönetici  Soru: Kriz nedeniyle çalıştığım işyeri kapandı. Bu nedenle işten ayrıldım. Ayrıldığım tarihten itibaren 30 günlük süre geçmeden askere gittim. Şu anda askerim. Askerlik dönüşü işsizlik ödeneği almak istiyorum. Hakkım var mı?
  Bu konuda ne yapabilirim? Y.D./Bursa

  Cevap: İşsizlik sigortası hizmetlerinden yararlanabilmek için İşten Ayrılma Bildirgesi (işten ayrılma bildirgesi olmadan da Türkiye İş Kurumu'na başvurup talep dilekçesi doldurarak işsizlik ödeneği başvurusunda bulunulabilir) ile 30 gün içerisinde Türkiye İş Kurumu'na başvuruda bulunulması gerekmektedir. Mücbir sebepler dışında; sigortalı işsizin 30 gün içerisinde başvurmaması halinde, başvuruda gecikilen süre toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

  Askerlik nedeniyle 30 gün içerisinde...

  Askerlik nedeniyle 30 gün içerisinde Türkiye İş Kurumu'na başvuruda bulunamamanız mücbir neden olarak kabul edilmektedir.
  Askerliğe başladığınız tarih itibarıyla 30 günlük sürenin işleyişi duracaktır. Askerlik tezkerenizi Türkiye İş Kurumu'na ibraz ederek işsizlik ödeneğine başvurmanız halinde hak kaybına uğramadan (diğer şartları da taşımanız halinde) işsizlik ödeneği alabilirsiniz.
  Ancak burada 30 günlük sürenin işleyişinin durmasından sonra kalan süreyi geçirmemek gerekmektedir. Aksi halde kalan sürenin geçirilmesi halinde başvuruda gecikilen süre toplam hak sahipliğinden düşülecektir.
   

Sayfayı Paylaş