E-USE SIKÇA SORULAN SORULAR

Konusu 'Stajyer Sorunları' forumundadır ve Muhasebe Cafe tarafından 29 Eylül 2016 başlatılmıştır.

1. Muhasebe Cafe

Muhasebe Cafe Yönetici Yönetici

Zorunlu Stajyer Eğitimi v3 Kurulum İşlemleri
    Zorunlu Stajyer Eğitimi v3 sistemine dahil olan stajyerlerin eğitimi web tabanlı olduğundan bilgisayarlarına format atsalar dahi,kurulum işlemi yapmadan interneti olan her bilgisayardan suse.tesmer.org.tr adresi üzerinden Tc Kimlik numarası ve şifre ile bölüm ve sınavlarına erişebilirler.Format ya da bilgisayar değişikliklerinde herhangi bir işlem yaptırmaya gerek bulunmamaktadır.

Askere Gideceğim/Askerden Döndüm, ne yapmalıyım?
    Askere gidiyorsanız yada askerden döndüyseniz askerlik matbu dilekçesi doldurmanız gerekmektedir.
    Askerlik görevi nedeni staj donduracak adaylar için dilekçe için tıklayınız...

Stajım başladı ,Kurulum CD'si ne zaman gönderilecek?

Staj başlama tarihinden itibaren 2 ay içinde eğitim set’leri adreslere gönderilmeye başlanmaktadır.Cd gönderim tarihleri staj başlangıç tarihine göre düzenlenmektedir.

Eğitim Cd si kayboldu/kırıldı, ne yapmalıyım?

Size gönderilen eğitim cd niz kırıldıysa, kaybolduysa veya ulaşmadıysa, cd talep dilekçesi doldurunuz.Doldurduğunuzu dilekçenizi 0 312 475 60 07 nolu faksa fakslayınız.
    doldurmanız gerekmektedir.

Çalışılan derslerin güncellemesini yapmak gerekiyor mu?
    Zorunlu Stajyer Eğitimi v3 sistemine tabi olan stajyerlerin herhangi bir güncelleme işlemi yapmasına gerek yoktur. Çalışılan veriler sisteme otomatik olarak yansıyıp, kontrolleri tarafımızdan yapılmaktadır.

Çalışmış olduğum dersler’de nerede kaldığımı nasıl öğrenebilirim?
    2011 Mayıs dönemi ve sonrası Zorunlu Stajyer Eğitimi v3 sistemine dahil olan stajyerlerin eğitimi web tabanlı olduğundan derslerin ne kadarını çalıştığı ve nerede kaldığını gösteren bir bölüm mevcut değildir. Derslerin takibini ve nerede kaldıklarını not alarak tutmaları gerekir.

Kurulum Cd’sinden başka bir Cd gönderilecek mi?
    Staj’a başlandığında sadece bir adet kurulum Cd’si gönderilecektir. Sonrasında eğitim web üzerinden (suse.tesmer.org.tr)devam edecek , başka eğitim Cd'si gönderilmeyecektir. Adaylar tüm derslere ve sınavlara internet üzerinden erişecektir.

Staj süresi boyunca toplamda kaç bölüm ve kaç sınav bulunuyor?
    Staj süresi boyunca toplamda 9 bölüm ve 9 sınav bulunmaktadır. Teos ders ve sınav ekranına bölüm ve sınavlar sırasıyla her yılın Ocak , Mayıs ve Eylül aylarında dönemlere göre yüklenecektir.

Bölümlerin içerisinde yer alan "Offline İzleme" nedir,ne işe yarıyor ?
    Ekrandaki "Offline İzleme" alanı ,o an ekrandaki slaytı ve ses dosyasını bilgisayarınıza indirip daha sonra internet erişiminiz yokken de indirilen içeriği takip etmenizi sağlar.

suse.tesmer.org.tr adresinden Bölümlerde yer alan derslere giriş yapıyorum fakat ekrana herhangi bir ders içeriği gelmiyor,ne yapmam gerekir?

Ders içerikleri Flash tabanlı olduğundan dersleri görüntüleyebilmeniz için bilgisayarınızda güncel Adobe Flash Player sürümünün kurulu olması gerekmektedir.Google Chrome tarayıcısı ile suse.tesmer.org.tr link'ine giriş yaparsanız sorunsuz bir şekilde ders içeriklerine erişebilirsiniz.Diğer tarayıcılarda Adobe Flash Player eklentisi entegre olmadığından dersleri görüntülemenizde sorun olabilir.

Katkı payı ödemesi nasıl olacak?
    Adayın stajı süresince alacağı eğitime ilişkin eğitim seti katkı payı staja başlangıç dönemine göre değişmektedir. Bu katkı payı staj süresince taksitlendirilecektir.
    CD Gönderim ve Katkı Payı Ödeme Dönemleri

Teos üzerinden ödememi nasıl gerçekleştirebilirim?
    Teos üzerinden kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen stajyerler şu şekilde ödemelerini gerçekleştirebilirler ; "PARA YÜKLEME ve PARASAL DÖKÜM BİLGİSİ" alanına girin,KREDİ KARTI İLE PARA YÜKLEME alanından "Kart Seçimi"ni yapıp, “Ücret Türü"nden "Stajyer Eğitim Katılımı"nı seçili yaparak sağ alttaki “kaydet” e basıp gelecek olan ekrana kredi kartı bilgilerinizi yazıp ödemenizi yapabilirsiniz.

Ödemeyi yaptım sistemde göremiyorum ne yapmam lazım?
    Bankadan yapılan ödemeler bir iş günü sonrası, kredi kartı ile pos üzerinden yapılan ödemeler ise anında sisteme yansımaktadır. Ödemelerinizi ; Teos sayfanızdaki "Stajyer ekranı / Ücret ödeme / Ödemeyi onayla " ya tıklayarak onay verdikten sonra sistemde görebilirsiniz.

Sınavlara nereden girebilirim?
    Bölüm testlerine https://sinav.tesmer.org.tr adresi üzerinden Tc Kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra, "DEĞERLENDİRME LİSTESİ" alanında yer alan "Değerlendirme" ye tıklayarak ya da https://suse.tesmer.org.tr adresi üzerindeki "Bölüm Testi"başlığından ulaşabilirsiniz.Sınava başarılı olana kadar girebilirsiniz. Sınavlar 45 adet sorudan oluşmaktadır.

Bölüm sınavında yer alan tüm soruları çözmeme rağmen her seferinde sıfır alarak başarısız oluyorum,sebebi nedir?

Cevap şıklarını işaretledikten sonra alttaki “Cevapla” butonuna basmanız gerekiyor. “Cevapla” butonuna basmadan şıkları işaretleyip ilerlediğiniz takdirde cevapladığınız sorular değerlendirmeye alınmadığından her seferinde sınavdan başarısız sayılırsınız.Şıkları işaretledikten sonra “Cevapla” butonuna basarak ilerlemeniz gerekmektedir.

Birden fazla bilgisayarda (hem evde,hem iş yerinde) kurulum yapıp dersleri ve sınavları takip edebilir miyim?

2011 Mayıs itibari ile stajı başlayan Zorunlu Stajyer Eğitimi v3 sistemine dahil olan stajyerlerin eğitimleri web tabanlı olduğundan interneti olan her bilgisayar’dan suse.tesmer.org.tr adresi üzerinden dersleri takip edebilir, sınavlara girebilirsiniz.

Yüksek Lisans Mezunuyum,stajım 1 yıl kısalacağından Bölüm / Sınavların açılma tarihleri ne şekilde ayarlanıyor ? Taksit ödemelerimde herhangi bir değişiklik oluyor mu?
    Y.Lisans mezunlarının dersleri sistem tarafından hesaplanarak otomatik olarak açılmaktadır. Yine 9 bölüm ve 9 sınavdan sorumlu oluyorsunuz.Staj’ın 1.yılında tüm bölüm ve sınavları sistem normal bir şekilde açacaktır. 2.senenin son dönem öncesinde, kalan bütün bölüm ve sınavların tamamı açılacaktır. Ödemeler de de ilk 2 taksiti normal taksit dönemlerinde, kalan son taksiti de Yeterlilik Sınavı başvurusu yapmadan önce yatırmanız gerekecektir.

Zorunlu Stajyer Eğitimi tamamlama sertifikası nasıl alınır?
    Zorunlu Stajyer Eğitimi Tamamlama Sertifikasını staj sonunda eğitiminiz ve katkı payı ödemeleriniz tamamlandıktan sonra; Teos / Stajyer ekranı menüsü / Staj bilgileri / Stajyer Eğitimi Tamamlama Belgesi başlığı altından alabilirsiniz.

TEOS Şifremi unuttum, ne yapabilirim?

TEOS giriş sayfasında ki “Şifremi Unuttum” a tıklayarak yeniden şifre talebinde bulunabilirsiniz.

Stajyer hizmet bilgilerimi bağlı olduğum odaya teslim etmeme rağmen sistemde göremiyorum?

Hizmet döküm bilgisi alanında ki veriler staj süreniz içerisinde odanız tarafından sisteme eklenmektedir. Konu ile ilgili olarak odanız ile görüşmeniz gerekmektedir.

Oda değişikliği yaptım sistemde halen eski kayıtlı olduğum oda görünüyor Ne yapmam gerekir?
    Nakil işlemleri odaların yaptığı bir işlemdir. Eskiden kayıtlı olduğunuz oda yeni geçtiğiniz oda ile teos üzerinden nakil işlemini gerçekleştirecektir.

Destek hattına hangi saatler arasında ve hangi numaralardan ulaşabilirim?
    Destek Hattımıza;
    Hafta içi : 08:30 – 12:30 ve 13:30 – 18:30 saatleri arasında
    Cumartesi : 08:30 – 12:30 saatleri arasında 0312 475 53 00 veya 444 60 60 numaralı telefonlardan " 2 " yi tuşlayarak ulaşabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş