Bir Gün Raporlu Olan Sigortalıların SGK’ya Bildirimi Nasıl Yapılacak?

Konusu 'SGK Mevzuatı' forumundadır ve Muhasebe Cafe tarafından 19 Eylül 2017 başlatılmıştır.

 1. Muhasebe Cafe

  Muhasebe Cafe Yönetici Yönetici  Okurumuz Kenan bey Bursa’dan sormuş bizlere. Diyor ki, Ocak ayında bir gün rapor almış işçimizi SGK’ya bildiremiyoruz. e-Bildirgemizi düzenlerken. Gün bölümüne 30, Eksik Gün bölümüne 1 yazsak da kabul edilmiyor, Gün bölümüne 29, Eksik gün bölümüne 1 yazsak da kabul edilmiyor. 1 gün raporlu olan işçilerimizi SGK’ya nasıl bildireceğiz?

  ….

  SGK, sigortalıların gün sayılarının nasıl hesaplanacağını İşveren Uygulama Tebliğinde açıklamıştır.

  Tebliğe göre ay içindeki çalışmaları tam olan sigortalıların prim ödeme gün sayılarının ayın kaç gün çektiğine bakılmaksızın (ayın 28, 29, 30 veya 31 gün çektiği üzerinde durulmaksızın) 30 olarak bildirilmesi gerekiyor.

  Ayın bazı günlerinde çalışmayan ve çalışmadığı günler için de ücret ödenmeyen sigortalıların prim ödeme gün sayıları ise ilgili aydaki gün sayısından, ücret eksik çalışılan gün sayısı çıkartılarak hesaplanıyor.  Buna göre 31 gün çeken aylarda 1 gün raporlu olan bir sigortalı için e-Bildirgeden giriş yaparken, ayın 31 gün çekmesi ve sigortalının eksik gün sayısının da 1 olması nedeniyle Gün bölümüne 31 – 1 = 30 girilmesi gerekiyor.

  Gün bölümüne 30 girildiğinde sigortalının o ayda tam çalışıldığı kabul edildiğinden, eksik gün sayısı girilmemesi gerekiyor. Aksi halde, Gün bölümüne 30, eksik gün bölümüne 1 girdiğinizde “Eksik Gün Sayısı ve Sebebi Girilmelidir” şeklinde bir uyarı mesajı ile karşılaşılmaktadır.

  Bu nedenle, 31 gün çeken aylarda 1 gün eksik çalışması bulunan işçiler için Gün bölümüne 30 girip, eksik gün sayısı ve eksik gün nedeninin ise girilmemesi gerekiyor.  30 gün çeken aylarda ise 1 gün raporlu olan bir sigortalı için Gün bölümüne 30 – 1 = 29, Eksik Gün bölümüne ise 1 girilmesi, ayrıca eksik gün nedeni seçilmesi gerekiyor.

  Kaynak: sgkrehberi.com
   

Sayfayı Paylaş