Bağ-Kur borçlanması bizi kapsıyor mu?

Konusu 'SGK Mevzuatı' forumundadır ve Muhasebe Cafe tarafından 8 Ekim 2016 başlatılmıştır.

  1. Muhasebe Cafe

    Muhasebe Cafe Yönetici Yönetici



    Soru: Sadettin Bey, eşim 1991 yılında iş yeri açtı ve Bağ- Kur’a tescilini yaptırdık. 1998’de iş yerini kapattı ve Bağ-Kur’a bildirdik. O dönem için borcumuz yoktur zira primler düzenli ödendi fakat eşim 2004 yılında tekrar bir işyeri açtı ve 15 ay çalıştırdı. Vergi kaydı var ama Bağ-Kur’a bildirmedik. 2005 Mart ayında Maliye’ye kapanış verdik. Yeni çıkan kanuna göre ne yapmak gerek? Altı ay içinde başvurma durumu bizi de kapsıyor mu? İsmi Mahfuz

    Cevap: Değerli okurum bahsettiğiniz husus 5510 sayılı Kanunun Geçici 8. maddesiyle düzenlendi. Yani 4 Ekim 2000 - 1 Ekim 2008 tarihleri arasında vergi kaydıyla esnaf, şirket ortağı vb. durumda Bağ-Kur kapsamında çalıştığı halde Bağ-Kur’a tescil yaptırmayanlara borçlanma imkanı verildi. Eşiniz de bu kapsamda olduğundan en geç 31 Mart 2009’a kadar SGK birimlerine başvurursa 15 aylık süreyi borçlanarak emekliliğine saydırabilecek. SGK tarafından hesaplanan borç tutarının size tebliğini takip eden 6 ay içinde ödemeniz gerekiyor.
     

Sayfayı Paylaş