Askerlik dönüşü işsizlik ödeneği alabilir miyim?

Konusu 'SGK Mevzuatı' forumundadır ve Muhasebe Cafe tarafından 8 Ekim 2016 başlatılmıştır.

  1. Muhasebe Cafe

    Muhasebe Cafe Yönetici Yönetici



    Soru: 31 kasım 2008 tarihinde askere gitmek üzere 3.5 yıldır çalıştığım işyerinden ayrıldım. SSK primlerim düzenli ödendi. Son 4 yılda 1266 günüm var. Ben şu an kısa dönem askerlik yapıyorum. 3,5 ayım kaldı. Asker dönüşü sağlık hizmetlerinden ne kadar süre faydalanabilirim? Bir de iş bulana kadar işsizlik maaşı alabilir miyim? C.ÖKSÜZ

    Cevap: Değerli okurum, işten ayrıldığınız 31 Kasım 2008 tarihi ile askerliğin başladığı tarih arasıdaki süreyi, askerlik sonrası 100 güne tamamlayıncaya kadar sağlık yardımı alabileceksiniz. İşsizlik ödeneğine gelince, bu ödenekten önce sizin yapmanız gereken 4857 sayılı İş Kanununun 31. maddesi gereği eski işyerinize başvurmaktır. Eğer eski işyerinizde uygun pozisyon varsa işvereniniz öncelikle sizi işe almak zorundadır.

    Eğer bu yükümlülüğü yerine getirmezse size 3 aylık ücretinizi tazminat olarak vermesi gerekir. Eski işyerinizden olumsuz yanıt alırsanız, işverenin bir nüshasını İş-Kur’a göndereceği, bir nüshasını da size vereceği işten ayrılma belgesi ile 30 gün içinde İş-Kur’a başvuruda bulunmanız gerekir.

    Sadettin ORHAN
     

Sayfayı Paylaş