Ankara Anlaşması Vizesi ile İngiltere’de Mali Müşavirlik Yapılabilir Mi?

Konusu 'SMMM Mevzuatı ve Sorunları' forumundadır ve Muhasebe Cafe tarafından 8 Kasım 2016 başlatılmıştır.

1. Muhasebe Cafe

Muhasebe Cafe Yönetici Yönetici

İngiltere’de mali müşavirlik, doktorluk, avukatlık, diş hekimliği gibi işler yasalara göre özel eğitim ve sertifika gerektiren işler olması nedeniyle İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi kapsamında bazı şartlar sağlanmadıkça yapılmazlar.

İngiltere’de mali müşavirlik, İngiltere yasalarına göre özel eğitim ve sertifika/diploma isteyen mesleklerden biridir. Yani İngiltere’deki bir okuldan diplomanızı veya sertifikanızı almış olmanız ya da böyle bir belgeye sahip değilseniz İngiltere’de eksik olan derslerinizi bir eğitim kurumunda tamamlayarak İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi kapsamında İngiltere’de mali müşavirlik yapabilirsiniz. Eğer böyle bir diplomanız yoksa ya da dersleri tamamlamakla uğraşmak istemiyorsanız Ankara Anlaşması Vizesi ile serbest muhasebecilik de yapabilirsiniz.

Ankara Anlaşması kapsamında alacağınız İngiltere vizesi ile serbest meslek sahibi olarak çalışmanız şarttır. Yani hiçbir işverene veya iş yerine çalışan (işçi) sıfatıyla bağlı olmamanız gerekir. Ayrıca yalnızca Ankara Anlaşması Vizesi başvurusu esnasında belirtmiş olduğunuz işi yapabilirsiniz, başka herhangi bir sektörde iş yapamazsınız. Bu hususlara çok dikkat etmeniz gerekir aksi durumlarda İngiltere’den yapacağınız uzatma başvurusunun sonucu olumsuz olacak ve vizeniz uzatılmayacaktır.

Ankara Anlaşması Vizesi başvurunuz olumlu sonuçlandıktan ve siz İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra her türlü sağlık probleminizde National Health Services’ten ücretsiz olarak faydalanabilme hakkınız bulunmaktadır.

İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ile İngiltere'de serbest meslek sahibi olarak çalışmak isteyen 18 ile 65 yaş arası her Türk vatandaşı İngiltere'ye gidip çalışabilir ve 4 yıl sonra sürekli oturum hakkı elde edebilir. Ayrıca toplamda 5 yılı tamamladıktan sonra İngiltere vatandaşlığına geçiş (çifte vatandaşlık) yapabilir.

Kaynak: Ankara Anlaşması Vizesi ile İngiltere’de Mali Müşavirlik Yapılabilir Mi? | Ankara Anlaşması

Sayfayı Paylaş